Vestavěný nebo raději volně stojící nábytek?

Chci do haly našeho domu pořídit vestavěnou skříň. Slyšela jsem ale, že tyto skříně se používají spíše v bytech než v domech. Proč to tak je a je? Je běžný nábytek pro dům lepší?

Vestavěný nábytek je oblíbený způsob řešení úložných prostor. Populární jsou zvláště velké skříně s posuvnými dveřmi, které jsou skutečně nejoblíbenější právě u bytů, zejména těch malých. To však v žádném případě neznamená, že bychom výhod vestavěného nábytku nemohli využít i v rodinném domě!

Hlavní výhoda vestavěné skříně? Zužitkuje každý milimetr!

Vestavěný nábytek je - z povahy věci - zároveň vždy také nábytek na míru. Je totiž vyráběn jednorázově pro konkrétní místnost či výklenek. To s sebou přináší zásadní výhodu - nábytek vždy ve svém umístění perfektně sedí a z dostupného prostoru dokáže využít skutečně maximum. Často se spíše než o skříň jedná spíše o stěnu s úložným prostorem.

Ideální řešení nejen pro byty

V městských bytech, kde každý metr čtvereční stojí desetitisíce korun, je tato jeho schopnost zužitkovat každý milimetr pochopitelně velmi, velmi ceněna. Proto se často již v architektonickém návrhu půdorysu bytů na některých místech počítá s vestavěnou skříní.

Rozhodně však nelze říct, že by vestavěný nábytek patřil jen do bytu. Právě naopak. I v rodinných domech se často najdou prostory, kde volně stojící kusový nábytek nedokáže prostor ani zdaleka využít. Typickým příkladem je podkroví, ale také různé výklenky nebo např. prostor pod schodištěm.

Kdy není vestavěný nábytek vhodný?

Základní problém vestavěného nábytku je to, že jej nelze nikam přesunout. Vestavěná skříň často zohledňuje nerovnosti stropu a stěn a je prakticky nemožné ji vzít a umístit jinam. Zkrátka a dobře, s vestavěným nábytkem nelze hýbat. Jde maximálně jednoho dne vybourat a odstranit.

Proto si především položte jednoduchou otázku:

Chci na tomto místě mít skříň ještě za 15 let?.

Pokud váháte, vestavěný nábytek nemusí být správnou volbou. Jestliže je odpověď jednoznačné:

"Ano, protože nic jiného se sem nehodí a nikdy hodit nebude.", ...

... pak je vestavěná skříň tím pravým.

Cena

Cena vestavěného nábytku se na první pohled může jevit výrazně vyšší než v případě nábytku kusového. To je však většinou dáno tím, že kusový, volné stojící nábytek zpravidla nevyužívá celou šířku a zejména výšku prostoru a díky tomu je na něm mnohonásobně méně materiálu. Pokud bychom však provonávali objem úložných prostor, pak si vestavěný nábytek nestojí nikterak špatně.

Závěrečné doporučení

Nejdůležitější je tedy dobře si rozmyslet, jestli se pro zamýšlený účel skutečně hodí zakázkový nábytek na míru. Pokud si jsme jisti tím, že na daném místě skutečně dlouhodobě budeme chtít mít úložný prostor, pak je vestavěná skříň tím nejlepším řešením vůbec. To, zda máme byt či dům, pak už nehraje žádnou roli.

Kam dál?