Sádrokartonové systémy - základní informace
Základní pojmy
Sádrokarton je stavební materiál, který vzniká lisováním sádrové hmoty mezi dvě silné vrstvy papíru (karton). Vyrábí se v různých tloušťkách a prodává se ve formě velkých desek, z kterých se pak řežou kusy v tvarech a velikostech potřebných pro konkrétní zakázku.
Kromě vlastního sádrokartonu jsou k výstavbě potřeba také nosné konstrukce, na které se sádrokartonové desky přichytávají. Ty jsou vyrobeny z tenkostěnných pozinkovaných ocelových profilů. Desky, nosné profily a související spojovací a pomocný materiál se dohromady zahrnují pod zastřešující pojem sádrokartonový systém.
V ČR existuje několik výrobců (dodavatelů) sádrokartonových systémů. Naše firma IZEPO konkrétně používá systémy značky Rigips®.
K čemu se sádrokarton hodí
Sádrokartonové systémy jsou velmi univerzální a lze s nimi realizovat celou řadu interiérových staveb, zejména:
- Úpravy podkroví
- Předsazené stěny
- Podhledy, snížení stropu
- Tenkostěnné příčky
- Teplnou a zvukovou izolaci
Hlavní výhody sádrokartonu
Sádrokarton má řadu velmi žádoucích vlastností. Z hlediska stavebního je to zejména suchý způsob výstavby, minimální odpad, vysoká rychlost montáže, vynikající tvarovatelnost a také nízká hmotnost, díky čemuž zcela odpadá potřeba posuzování stavebních úprav statikem. Předsazené stěny a podhledy navíc velmi jednoduše a elegantně řeší problém umístění rozvodů inženýrských sítí.
Z hlediska užitného je hlavním přínosem dokonale rovný vzhled, neprůzvučnost a snadné opravy. Obrovskou výhodou je pak velmi příznivá cena.
Nevýhody sádrokartonu
Asi největší nevýhodou je to, že vlastní desky nemohou sloužit jako nosná konstrukce. To sice neznamená, že na sádrokartonovou stěnu nemůžeme např. zavěsit nábytek, avšak musíme s tím počítat už od začátku a patřičným způsobem realizovat nosnou konstrukci stěny. Budoucí změna rozmístění je pak pochopitelně problematická. Zavěšení drobných předmětů jako jsou (lehké) obrazy nebo hodiny však samozřejmě možné je.
Mezi další nedostatky patří relativně snadné poškození stěny nárazem ostřejšího předmětu (např. roh nábytku) a praskání tmelu ve spárách - obojí zmíněné je však naštěstí velmi snadné opravit. Běžný sádrokarton navíc nesnáší příliš dobře vlhkost a je proto potřeba zabránit jeho styku s ní. Např. u půdních vestaveb je tedy důležité použít parozábranu. Existují však i speciální impregnované sádrokartonové desky, které dobře snáší vzdušnou vlhkost a jsou proto vhodné např. do koupelen.
Co je ještě dobré vědět
Díky suchému způsobu výstavby můžeme sádrokarton natírat ihned po jeho montáži. Sádrokarton je však nasákavý, takže musíme počítat s vyšší spotřebou barvy, krom toho ne všechny druhy barev jsou na sádrokarton vhodné.
Zvláštní pozornost si také zaslouží výběr vlastních desek. Ty se liší jednak tloušťkou, zároveň se ale vyrábí desky se speciálními vlastnostmi, např. sádrokarton protipožární, sádrokarton s akustickou izolací (vhodný pro příčky) a jiné.
Shrnutí
Na závěr stručné shrnutí klíčových vlastností sádrokartonu:
- příznivá cena
- dokonale rovný vzhled - není třeba štuk
- rychlá, snadná montáž
- skvělá tvarovatelnost
- snadná realizace rozvodů
- jednoduché a levné opravy
- nehořlavý
- desky nemohou nést těžké předměty
- někdy praskání tmelu ve sparách
- horší odolnost vůči vodě
- snáze se mechanicky poškodí