Kdy je čas na rekonstrukci bytového jádra?

Každé bytové jádro jednoho dne doslouží a je potřeba jej zrekonstruovat - částečně nebo úplně. V tomto článku se zaměříme na to, jak poznat, že jádro dosluhuje, a podle čeho rozhodovat o rozsahu rekonstrukce.

Jaká je životnost bytového jádra?

Životnost umakartového bytového jádra je cca 30 let. U zděných bytových jader vydrží sice vlastní konstrukce často déle, avšak životnost zařizovacích předmětů (umyvadlo, vana) a rozvodů (voda, odpady, elektroinstalace) bývá bohužel v podobné relaci.

Na životnosti jádra se významným způsobem podepisuje intenzita jeho užívání (tj. zejm. počet osob žijících v bytě) a jeho servis. I dnes se tak lze např. setkat s původními bytovými jádry z hlavní vlny panelové výstavby 60. let, která jsou však díky šetrnému zacházení a dobré údržbě stále plně funkční, byť morálně velmi zastaralá.

Prvním impulzem bývá estetika

Ve většině případů je prvotním impulzem pro rekonstrukci nevyhovující vzhled jádra - staré, padající obkladačky, žloutnoucí lino, vana s poškozeným smaltem, rez pod umyvadlem, zastaralé příslušenství.

Havarijní stav

Druhým a většinou akutnějším důvodem je, pokud se začnou ozývat sousedi o patro níže, že jim neustále něco kape na hlavu. To svědčí pro špatný stav rozvodů, odpadů či hydroizolace.

Nevyhovující uspořádání

Mnohdy také nevyhovuje uspořádání koupelny a toalety nebo umístění či charakter zařizovacích předmětů, např.:

  • Koupelna a WC jsou spojené a klient je chce mít oddělené (nebo naopak)
  • V koupelně je sprchový kout, ale klient by raději vanu (nebo naopak)
  • Chybí místo na pračku
  • Vana je příliš malá
  • Rozložení je nepraktické
... atd.

Ačkoliv jsou takovéto problémy zřídkakdy důvodem k rekonstrukci samy o sobě, k definitivnímu rozhodnutí pustit se do rekonstrukce často přispějí a uspíší jej.

Mám původní bytové jádro a plně funguje. Je nutné ho rekonstruovat?

Dokud od vás neprosakuje voda k sousedům nebo jinak neúměrně neobtěžujete své okolí, pak je samozřejmě jen na vás, zde je stav jádra ještě akceptovatelný. Zub času je však neúprosný a dříve či později nastane chvíle, kdy už bude další "záplatování" problémů neúnosné a alespoň částečné rekonstrukci se nevyhnete.

Částečná rekonstrukce vs. nové bytové jádro

Jestliže jste se již pro rekonstrukci bytového jádra rozhodli, stojíte před otázkou, zda jej rekonstruovat celé nebo jen vyměnit vanu, umyvadlo a udělat nové rozvody.

Je-li to možné, volte raději celkovou rekonstrukci

Pokud finanční situace dovoluje, vždy je lepší rekonstruovat celou místnost najednou - dosáhnete tak lepšího výsledku než sérií několika dílčích prací, kdy pozdější rekonstrukce hrozí poškozením nového vybavení instalovaného již dříve.

Bourat či nebourat?

Jádra často bývají v nedobré statické kondici (zrezlá kovová konstrukce jádra, uhnilé umakartové příčky za vanou, plíšně atd.). V takovém případě je nejlepší jádro vybourat a stěny vybudovat nové.

Má-li však panelový byt jádro zděné, v dobrém stavu a nechceme-li měnit dispozici místností, pak je samozřejmě možné původní stěny zachovat.

Je třeba výměna rozvodů?

Ve většině případů ano, resp. bylo by pošetilé rekonstruovat jádro a nechávat v něm původní, často hliníkovou elektroinstalaci a zanesené kovové vodovodní potrubí, které degraduje kvalitu vody z kohoutku.

Mnoho lidí je po výměně starých vodovodních trubek za nové překvapeno výrazným zlepšením kvality vody z vodovodu (chuť, absence zápachu, aj.).

Částečná vs. úplná rekonstrukce - jaká je úspora?

Často bohužel ne tak velká, jak by si zákazníci přáli, neboť stavební práce nepředstavují v celkové ceně rekonstrukce jádra až tak velkou položku, jak bychom si mohli myslet.

Relativně nejdražší bývají vlastní zařizovací předměty. Zde je také největší prostor pro úsporu - cenový rozdíl mezi standardním vs. luxusnějším zařízením může být v řádu několika desítek tisíc Kč.

Do lepšího vybavení doporučujeme investovat v případě, že se jedná o celkovou rekonstrukci, a za předpokladu, že vodovodní voda v domě není agresivní, takže nehrozí předčasné zničení přívodních částí zařizovacích předmětů. V takovém případě se totiž i dražší baterie po čase vrátí díky své delší životností.

Služby IZEPO v oblasti rekonstrukce bytových jader

Naše firma se vždy snaží vycházet vstříc každému jednotlivému zákazníkovi a porozumět jeho konkrétním potřebám. Nabízíme proto jak částečné tak úplné rekonstrukce a snažíme se přizpůsobit možnostem a prioritám každého zákazníka.

Máte-li o rekonstrukci bytového jádra zájem, kontaktujte nás.

Kam dál?