Jaký typ podlahy je vhodný do předsíně?

Předsíň (neboli "chodba") je specifická část bytových prostor, která má vyšší nároky na trvanlivost a kvalitu podlahové krytiny, než jiné části domu či bytu. K tomu bychom měli přihlížet i při výběru podlahy. Jaký typ je tedy do předsíně nejvhodnější?

Předsíň je část domu či bytu, která se nachází bezprostředně za hlavními vstupními dveřmi.

Není předsíň jako předsíň

Předně je třeba si uvědomit, že každá předsíň je jiná. Vždy je třeba přihlížet zejména k tomu:

  • jaké prostory spojuje, a...
  • ... kdo a kdy ji užívá

V případě předsíně panelového bytu, která zároveň funguje i jako spojovací chodba mezi místnostmi, budeme mít jistě jiné požadavky na podlahovou krytinu než u předsíně rodinného domu, která je od vlastních obytných prostor téměř zcela oddělena.

Zároveň bychom měli mít jasno kdo, kdy, jak často a za jakých situací bude předsíní procházet.

Materiály

Dlažba

Dlažba je asi nejčastěji používaná podlahová krytina pro předsíně rodinných domů. Vyniká svou odolností a zejména jednoduchou údržbou, což je zvláště u prostor, kam chodíme zvenku, velmi vítaná vlastnost.

Nevýhodou dlažby je, že je na dotyk studená. Není proto tolik oblíbená v panelových bytech, kde předsíň často plní nejen funkci prostoru za vstupem, ale i funkci spojovací chodby mezi jednotlivými pokoji, používají ji děti při hrách, aj.

Tento nedostatek lze zmírnit umístěním vhodného kusového koberce, to má však také své zřejmé nevýhody.

Linoleum

Linoleum (lino) je materiál, který si tak trochu nese stigma z dob minulých. Dlužno říci, že dnes již do značné míry neprávem. Moderní lina mají dobrou mechanickou odolnost, barevnou stálost a co do jednoduchosti údržby v podstatě nemají konkurenci.

Do předsíně jsou lina vhodnou volbou, avšak ve srovnání s dlažbou mají přeci jen menší životnost. V estetickém dojmu má dlažba také navrch, existují však i např. lina, která právě dlažbu zdařile imitují. Na druhou stranu na linoleu neskřípou drobné kaménky a jeho pokládka je samozřejmě nesrovnatelně snazší.

Plovoucí podlahy

Plovoucí podlahy, ať už dřevěné či laminátové, jsou v poslední době velmi oblíbené. Do předsíně však ideální krytinou nejsou. Nesnášejí příliš dobře vlhkost z bot a jsou náchylné na poškrábání od drobných kaménků. Další nevýhodou je jejich značná hlučnost, kterou ani použitím podkladové vrstvy nelze zcela eliminovat.

Kombinace více krytin

Při úvahách o nejvhodnějším řešení podlahy naší předsíně bychom neměli opomenout možnost použít v jediné místnosti více podlahových krytin oddělených přechodovými lištami.

Takto je např. možné v "zóně přezouvání" ponechat dlažbu, zároveň však ve zbytku místnosti, která je třeba spojením obývacího pokoje a ložnice, mít již na dotyk příjemnější podlahu laminátovou.

Vzory a barvy

Předsíň je prostor, který má větší tendenci se špinit než ostatní místnosti v domě. Při volbě vzoru bychom proto měli volit takový, na kterém není vidět každé smítko. Není např. vhodná jednobarevná, lesklá dlažba bez struktury.

Co se barev týče, ideální jsou takové, které nejsou ani příliš světlé, ale ani naopak vysloveně tmavé. Na světlých barvách je velmi vidět špína, na tmavých zase prach.

Závěrem

Jak je zřejmé, možností řešení podlahy předsíně je celá řada. Nelze přitom striktně říct, že některá je vysloveně špatná - záleží vždy především na dispozici bytu, způsobu užívání a preferencích klienta.

Kam dál?