Jak opticky zvětšit malý byt

Bydlím v malém bytě a chtěla bych se poradit, jak ho lze zvětšit. Myslím samozřejmě opticky.

Tuto otázku si klade řada lidí a ačkoliv malý byt jen těžko zvětšíme fakticky, dosáhnout pocitu většího prostoru možné je.

Vybourejte příčku

Pokud odstraníte některou zeď, rázem budete mít pocit většího prostoru - přestože výměru bytu tím pochopitelně nijak nezvětšíte. Byt se zároveň prosvětlí, což na dojmu více místa jedině přidá.

Vybourat zeď však samozřejmě není možné vždy. U nosných zdí na to zapomeňte rovnou. U těch ostatních si dobře rozmyslete, jestli spojení místností dává smysl po stránce užívání bytu.

Vhodným adeptem na vybourání bývá stěna mezi kuchyní resp. jídelnu a obývacím pokojem. Tyto prostory mají mnoho společného a jejich spojením nedochází k významnému omezení jejich použitelnosti.

Používejte zrcadla

Tento trik je velmi dobře známý. A také se často skutečně používá, protože doopravdy funguje. Zrcadlo dokáže i v malé místnosti navodit pocit větších vzdáleností. Čím větší zrcadlo je, tím lépe.

Ideálním místem pro velké zrcadlo jsou posuvné dveře vestavěných skříní. Dejte však pozor na umístění, aby efekt nebyl tak dokonalý, že do zrcadla budou vrážet návštěvy. Také nikdy nedávejte dvě zrcadla přímo proti sobě, neboť tak vznikne iluze nekonečného opakování prostoru, která nepůsobí dobře.

Vymalujte světlými barvami a nechte u stropu proužek

Světlé barvy jsou do vysloveně malých místností vhodnější, než barvy tmavé. Pokud chcete barevné stěny, použijte velmi světlý odstín a nenatírejte stěnu až úplně nahoru - ponechte proužek 5 - 10 cm, to místnost opět opticky nepatrně zvětší.

Volte vhodný nábytek

Barva, hloubka ale i výška nábytku výrazně ovlivňuje celkový dojem z místnosti. Nic nezmenší obývací pokoj tak, jako velká, tmavá nábytková stěna. Zkuste raději kusový nábytek malé hloubky a světlé barvy. Přijdete tak sice o nějaký ten úložný prostor, ten však snadno doženete jednou pořádnou vestavěnou skříní, třeba i v úplně jiné místnosti. Vestavěné skříně jsou pro malé byty ideální.

V obývacím pokoji se vyhněte masivní sedací soupravě a těžkým křeslům. Místo nich zkuste lehká křesla z ohýbaného dřeva. Nejen že jsou menší a působí vzdušně, zároveň se s nimi snadno hýbe, což v malém bytě jistě oceníte.

Kam dál?