Dispoziční řešení společenských částí domu

V posledních letech došlo v navrhování staveb a rekonstrukcí k významnému pokroku, který se projevuje nejen volbou materiálů, ale i v novém myšlení ohledně architektonického řešení prostor.

Týká se to zejména dispozičního řešení interiérů. Velký posun jsme zaznamenali zvláště ve vztahu ke společenským částem domu či bytu, tedy speciálně v oblasti řešení kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Tyto prostory spolu na jednu stranu funkčně souvisí, na druhou stranu však činnost v kuchyni může působit rušivě na osoby v obývacím pokoji (hluk, pachy, pára, aj.). Není se tak čemu divit, že na vhodné řešení existují různé názory.

Jasno nemají ani věhlasní architekti

Spory ohledně způsobu řešení kuchyně a obývacího pokoje přitom nejsou jen záležitostí interiérových designérů. Odlišné názory panují i mezi věhlasnými architekty. Jedni prosazují společné propojení místností tak, že jsou oddělené pouze opticky - např. barem. Druzí pak upřednostňují samostatnou kuchyni se spíží a oddělený pokoj s jídelnou, nebo s jídelním koutem.

Role osobního vkusu a zvyklostí v domácnosti

Jelikož však v našem domě bydlíme my a ne věhlasní architekti, měli bychom se zejména sami sebe ptát, jaké řešení nejvíce vyhovuje nám.

Roli přitom hraje nejen dispozice stěn, ale i volba vhodného nábytku, podlah, podhledů a posuvných systémů (zástěn). Ty mohou být ze skla, grafoskla, celoskleněných dveří a mohou být řešené jako otočné či posuvné. Dále nesmíme zapomínat na obklady a schodiště z různých materiálů, včetně zábradlí z nerezu a ze skla.

Vše výše uvedené se přitom dá používat nejen ve vnitřních prostorách, ale i v exteriérech.

Jednotný prostor je dnes nejoblíbenější

Dnes je asi nejoblíbenější variantou jediný prostor, který je případně oddělen pouze skleněnou stěnou - posuvnou nebo otočnou. Stěna přitom může být zařízením nejen funkčním, ale i dekorativním, je-li řešena výtvarně.

Takto je docíleno dojmu volného prostoru a přitom jsou místnosti funkčně oddělené. Hlavní motivací, proč kuchyni chceme izolovat za posuvnou skleněnou stěnou, je to, že nám do obytného prostoru nevnikají různé výpary a hluk, kterému se při vaření, smažení a dalších kuchyňských pracích dost dobře nelze vyhnout.

Pamatujte na nábytek a vybavení

Při navrhování rodinných domů je nutné, aby projektanti a architekti navrhující dispozice domu, vycházeli z daných a známých parametrů zařizovacích předmětů. Tím je určena velikost ploch, které pak ovlivní celkový ráz a funkčnost jednotlivých místností.

Z tohoto důvodu je nutné znát základní míry zařizovacích předmětů, nábytku, vybavení a požadavky investora. Bez součinnosti architekta (návrháře) se stavebníkem nemůže vzniknout dílo dokonalé jak po stránce provozní, tak estetické.

Rozměry nejdůležitějších zařizovacích předmětů

Abyste si mohli udělat lepší představu o tom, kolik místa kde potřebujete, uvádíme níže orientační rozměry nejpoužívanějších zařizovacích předmětů a nábytku.

  • Jídelní stoly obdélníkové 4 osoby - 900 x 900
  • Jídelní stoly obdélníkové 6 osob - 900 x 1900
  • Jídelní stoly kulaté 4 osoby - Ø 900 – 1000
  • Jídelní stoly kulaté 6 osob - Ø 1200 – 1300

  • Kuchyňské linky přímé - 4000 – 5000 x 800
  • Kuchyňské linky oboustranné - 2000 – 2250 x 1200

  • Sporák, myčka, trouba - cca 600 x 600
  • Lednice (klasická) - 600 x 650
  • Lednice (americká) - 1000 x 750

Je přitom nutné pamatovat i na prostor k otevření spotřebičů a dveří a prostor manévrovací.

Kam dál?