Ceny všeho rostou – co s plánovanou stavbou?

Každý, kdo nežije v jeskyni, musel v průběhu několika posledních let zaregistrovat výrazné zdražování téměř všeho. Obor stavebnictví bohužel není výjimkou.

V důsledku celosvětového růstu cen energií se významným způsobem zvyšují ceny stavebních materiálů, což pak nevyhnutelně vede k prodražování samotných staveb. Jak se v takové situaci zachovat, pokud jste měli v úmyslu stavět?

Možnost 1: Odložení stavby

Jako první asi každého napadne stavbu prostě na čas odložit. Je to zcela logická úvaha, bohužel ale nemusí být nutně správná. Nechceme sýčkovat a v žádném případě si nepřejeme další pokračování současných negativních trendů, nicméně je třeba si realisticky připustit, že v tuto chvíli není mnoho důvodů k optimismu. Nic nenaznačuje, že by se situace s cenami energií a materiálů měla v brzké době zlepšit. Právě naopak. Ceny dále rostou, letošní průměrná inflace se odhaduje zhruba ve výši 15%, což je číslo, které právem budí obavy.

Jinými slovy: ano, stavby zdražily a to výrazně. Tato situace je nepříjemná a netěší vůbec nikoho. Nicméně na věc je třeba dívat se tak, že za rok či dva to nejspíš nebude lepší, stavby budou pravděpodobně ještě dražší. Z tohoto pohledu pak odkládání staveb příliš smysl nedává.

Možnost 2: Zjednodušení stavebního záměru

Další možnost je z hlediska záměru stavby přistoupit k jistým kompromisům, které stavbu zlevní. Tohle se týká hlavně jednodušších staveb a dílčích stavebních prací. Možná by stačila nižší hradba, menší plocha pro parkování, možná by stačilo pro zatím vybudovat jen část příjezdové cesty, atd.

Jestliže charakter Vaší stavby něco takového umožňuje, může být přijetí rozumného kompromisu dobrým řešením, jak stavbu realizovat v brzké době i navzdory tomu, že od doby původního plánování vzrostly ceny vstupů (materiálů, energií).

Možnost 3: Financování za pomoci úvěru

Třetí možnost pak představuje financování stavby za pomoci úvěru. Vzít si úvěr v době vysoké inflace může být paradoxně výhodnější, než za normálních okolností. Lze totiž předpokládat, že se úvěr bude v budoucnu snáze splácet díky celkovému poklesu hodnoty peněz. Samozřejmě však nelze mluvit paušálně a záleží mj. i na konkrétním nastavení podmínek daného úvěru.

Financování za pomoci úvěru samozřejmě není řešením pro každého a v každé situaci. Představuje však v současnosti asi tu nejrealističtější možnost, jak stavbu realizovat v plném rozsahu, dle originálního záměru, a bez dalších odkladů, které mohou celý problém jen dále prohloubit.

Kontaktujte nás, rádi s Vámi Vaši stavbu prodiskutujeme

Situace na stavebním trhu je v současnosti složitá, nemá smysl tvářit se, že ne. To však neznamená, že se mají všechny stavby zastavit, odložit či úplně zrušit. To je zcela zjevně neudržitelný přístup. Je třeba adaptovat se na nové podmínky a hledat nová řešení.

Ve firmě IZEPO jsme Vám vždy připraveni pomoci. Neostýchejte se nás kontaktovat a konzultovat s námi možnosti, jak Vaši stavbu realizovat navzdory složité době. Uděláme vše pro to, abychom společně s Vámi přišli na takové řešení, které bude dávat smysl.

Kam dál?